Fundacja Ekoenergetyki zasiliła dobrą energią nową siedzibę Domu Samotnej Matki w Zielonej Górze!

W obecnej siedzibie Domu Samotnej Matki w Zielonej Górze mieszka 7 mam ze swoimi dziećmi. Łącznie może tu przebywać 18 osób. Nowy budynek przy alei Wojska Polskiego 116b pomieści nawet 26 osób. Każda z tych rodzin ma swoją historię i swoje problemy, ale wszystkie potrzebują wsparcia, bezpieczeństwa i miejsca, który na jakiś czas mogą nazwać domem. Nie jest łatwo równoważyć pomoc i wsparcie z zachowaniem standardu świadczonych usług dla każdej podopiecznej. Na szczęście rozwiązania zastosowane w nowej placówce, gdzie już w wakacje przeprowadzą się kobiety w kryzysie, pomogą w zapewnieniu odpowiedniej pomocy każdemu mieszkańcowi.

„Zaawansowany system monitoringu oraz kontroli dostępu, który dzięki wsparciu Fundacji Ekoenergetyki udało nam się pozyskać do nowej lokalizacji to przede wszystkim spokojna głowa prowadzących placówkę oraz gwarancja bezpieczeństwa dla podopiecznych. Jedną z wytycznych prowadzenia tego typu miejsc jest izolowanie ofiar od sprawców. Po sąsiedzku z Domem Samotnej Matki znajduje się nasza inna placówka – Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Bardzo ważne jest to, aby zapewnić tym podmiotom autonomię funkcjonowania.” mówi Tomasz Lehman przewodniczący zarządu Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Zielonej Górze.

Nowa siedziba Domu Samotnej Matki będzie wyposażona w system monitoringu w częściach wspólnych budynku oraz w domofon z systemem dostępu nowej generacji.

„Bardzo ważne było dla mnie nie tylko zasponsorowanie urządzeń, które wpłyną na bezpieczeństwo potrzebujących, ale również zainstalowanie ich w budynku. Praca specjalistów, którzy w profesjonalny sposób doradzą odpowiednie rozmieszczenie i wdrożą nowoczesne systemy jest nieoceniona. Sami nie potrafilibyśmy tego wykonać, a taka usługa kosztuje i to niemałe pieniądze. Doceniam to, że firma zdecydowała się przeznaczyć czas pracowników – fachowców w swoich dziedzinach, którzy zapewnili nam pomoc” dodaje Tomasz Lehman.

Pracownicy Ekoenergetyka-Polska S.A. chętnie angażują się w akcje charytatywno-filantropie organizowane przez Fundację Ekoenergetyki. Kultura wolontariatu stanowi integralny element strategii CSR firmy. Szczególną opieką obejmowani są najmłodsi, walczący z ciężkimi chorobami czy borykający się z przeciwnościami losu.

„Akcja z okazji Dnia Dziecka, zorganizowana przez Fundację Ekoenergetyki z udziałem pracowników wszystkich naszych spółek, cieszyła się równie dużym powodzeniem co nasze poprzednie działania skierowane w stronę podopiecznych Domu Samotnej Matki. Jako koordynator akcji wewnątrz firmy muszę podkreślić, że ta pomoc zawsze płynie z potrzeby serca. Nasi pracownicy z ogromnym zaangażowaniem i otwartym sercem podchodzą do działań charytatywnych. Mają świetne pomysły, wybierają prezenty, wszystko z prawdziwym podekscytowaniem. Atmosfera radości z obdarowywania unosi się wtedy na korytarzach firmy niczym wspaniały zapach. Jeżeli entuzjazm miałby mieć swój kształt to myślę, że przypominałby on właśnie twarze pracowników przekazujących nam gotowe pięknie zapakowane upominki” mówi Klaudia Oświęcimska Kierownik ds. Personalnych Ekoenergetyka-Polska S.A.

Radość odczuwają pracownicy, ale także rodziny znajdujące się pod opieką Domu Samotnej Matki. Tablice manipulacyjne przekazane przez Fundację zostały już zamontowane na korytarzach DSM. Czekaj na milusińskich podopiecznych, który z pewnością będą wiedzieć jaki użytek z nich zrobić.

„Cieszymy, się że pomoc Fundacji dociera do nas wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Ja to nazywam pomocą z głową. Elementy dekoracyjne, a przy tym zapewniające dzieciom rozrywkę dopełniają przestrzeń placówki. Wcześniejsze akcje, chociażby transport jednej z mam – kobiety w ciąży, której dziecko miało poważne problemy sercowe, na pilne badanie do szpitala w Warszawie, czy zapewnienie wsparcia w gruntownym sprzątaniu placówki po remoncie – to przykłady pomocy dostosowanej do potrzeb. Takie wsparcie często nieoczywiste, nieklasyczne bardzo się przydaje i także buduje poczucie bezpieczeństwa – podopiecznych, ale i prowadzących placówkę” dodaje Tomasz Lehman.

„Fundacja Ekoenergetyki powstała po to, aby wspierać społeczność lokalną, a szczególną opieką objęła najmłodszych. To w Zielonej Górze bije nasze serce. Dlatego tak ważne są dla nas działania skierowane w stronę lokalnych instytucji pomocowych. Niezmiernie cieszę się za każdym razem kiedy nasze mniejsze i większe działania charytatywne odnoszą skutek – zmieniają nasze lokalne otoczenie społeczne. Nowa siedziba Domu Samotnej Matki w Zielonej Górze z pewnością sprawi ogromną różnicę w standardzie opieki oferowanej mamom w potrzebie. Świadomość, że dołożyliśmy do tego naszą cegiełkę daje ogromną satysfakcję” podsumowuje Urszula Przegalińska-Kubik Prezes Fundacji Ekoenergetyki.